Ryhmä ihmisiä hymyilee yhdessä.

Osa Lousteen kokoonpanosta Suomen Nuorisoseurojen syysvaltuustossa 24.11.2019. Kuva: Teija Nikkari

Louste - aluevaltuusto

Louste eli Lounais-Suomi team koostuu Lounais-Suomen alueelta valituista Suomen Nuorisoseurojen valtuuston jäsenistä, varajäsenistä sekä muista Nuorisoseurojen valtakunnallisiin luottamustehtäviin valituista. Louste jatkaa ja vie eteenpäin sitä työtä, mitä aiemmin tehtiin muun muassa alueneuvottelukunnan toimesta. Tavoitteena on vahvistaa alueen valtuutettujen roolia alueen toiminnan kehittämisessä, varmistaa viestin kulkeminen paikallisseurojen, aluetoimistojen ja liiton välillä sekä linjata yhteisiä suuntaviivoja tulevaisuudelle ja toiminnalle. Louste kokoontuu muutaman kerran vuodessa suunnittelemaan ja kehittämään Lounais-Suomen alueen toimintaa ja valmistautuu yhdessä mm. liiton valtuuston kokouksiin. 

Paikallisseurat voivat ottaa yhteyttä myös loustelaisiin viestin viemiseksi aluetoimistolle ja liitolle. Loustelaiset osallistuvat myös mahdollisuuksien mukaan seurakäynneille. 

Lousteen kokoonpano

Taina Salminen, valtuuston jäsen, Varsinais-Suomi, salminen.taina(a)hotmail.com
Jaana Rauvola, valtuuston jäsen, Varsinais-Suomi, jaanarauvola(a)gmail.com
Veera Lindholm, valtuuston varajäsen, Varsinais-Suomi, veeralindholm10(a)gmail.com
Mika Sjöblom, valtuuston varajäsen, Varsinais-Suomi, mika.j.sjoblom(a)gmail.com
Ragni Reichardt, hallituksen puheenjohtaja, Varsinais-Suomi, ragni.reichardt(a)nuorisoseurat.fi

Simo Arvela, valtuuston jäsen, Satakunta, simo.arvela(a)gmail.com
Maiju Virta, valtuuston jäsen, Satakunta, maiju.virta97(a)gmail.com
Soile-Mari Vahela, valtuuston jäsen, Satakunta, soile.vahela(a)gmail.com
Nina Aksentjeff, valtuuston varajäsen, Satakunta, n.aksentjeff(a)gmail.com
Terhi Virta, valtuuston varajäsen, Satakunta, terhi.virta(a)eurajokinetti.fi
Eija Tuomi, valtuuston varajäsen, Satakunta, eija.tuomi(a)pp.inet.fi

Petra Mäkeläinen, valtuuston varapuheenjohtaja, Häme, petra.makelainen(a)gmail.com
Antti Rinta-Filppula, valtuuston jäsen, Häme, anttirf(a)gmail.com
Sini Kilpinen, valtuuston jäsen, Häme
Paavo Keski-Orvola, valtuuston jäsen, Häme, paavo.keskiorvola(a)gmail.com
Leena Valkeapää, valtuuston jäsen, Häme, leena.valkeapaa(a)outlook.com
Tiina Raita, valtuuston varajäsen, Häme, tiina.raita(a)gmail.com
Maili Jokinen, valtuuston varajäsen, Häme, kukkalahja(a)gmail.com
Arja Liikanen, valtuuston varajäsen, Häme
Heli Parikka-Makkonen, valtuuston varajäsen, Häme, helianitaparikka(a)gmail.com
Harri Penttilä, hallituksen varapuheenjohtaja, Häme